górne tło

Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej w Krakowie

W tym roku przypada 30. edycja Kongresu Polonii Medycznej. To wydarzenie, organizowane przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych, jest ważnym czasem dla Polonusów z całego świata, którzy na co dzień poświęcają się pracy na rzecz medycyny.

Tematem Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej jest: „Medycyna – wyścig z czasem". Jak deklarują organizatorzy, uczestnicy kongresu chcą spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji.

Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 12 września i potrwa do 14 września. Panel i sesje odbywać się będą w Centrum Kongresowym ICE.

Program konferencji dostępny jest na stronie organizatora.


Polscy lekarze wykonujących swój zawód poza granicami kraju zawiązali pierwsze współczesne stowarzyszenia już w latach 40-tych XX wieku. Wówczas to powstały pierwsze zrzeszenia – Polish Medical Association (PMA) w Londynie w 1944 r. oraz Polish-American Medical Society (PAMS) w Chicago w 1946 r. Warto jednak wspomnieć, że już w XIX wieku działało Stowarzyszenie Paryskie Lekarzy Polskich (1852-1870), któe zapisało się w historii polskiej medycyny, jak i walki o niepodległość podzielonej rozbiorami Polski.

Prawdziwego rozpędu ruch medyków polonijnych nabrał po 1989 roku. W wielu krajach świata zaczęły samorzutnie powstawać organizacje lekarzy polskich, którzy znaleźli się na emigracji w różnych okresach. Wkrótce pojawiła się idea utworzenia federacji polskich stowarzyszeń medycznych z całego świata.

Wkrótce powstała idea sfederowania stowarzyszeń medycznych z różnych krajów. Pomysłodawcą był dr Kazimierz Nowak, działający w strukturach stowarzyszenia polskich lekarzy w Wielkiej Brytanii. Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w 1994 roku.